Choroba Leśniowskiego-Crohna – leczenie chirurgiczne

Celem leczenia chirurgicznego choroby Leśniowskiego-Crohna jest walka z powikłaniami i poprawa jakości życia pacjentów, gdy nie można osiągnąć remisji za pomocą leków. Jednakże, aż do 70% pacjentów z chorobą Crohna jest poddawanych operacji – od otwarcia ropnia do ekstensywnej resekcji jelita. Ciągły przebieg choroby i prawdopodobieństwo nawrotu jest wskazaniem do wykonania operacji w celu uniknięcia konieczności wielokrotnej operacji.

Powtarzające się wycięcia jelita w chorobie Crohna powodują, że chorzy są narażeni na ryzyko rozwoju zespołu krótkiego jelita i zaburzeń trawiennych.

Kompleks intensywnej terapii u pacjentów z ciężką chorobą, w razie potrzeby, wykonuje zabieg wielostopniowy, tworząc tymczasowy reżimu dla reszty funkcjonalnej zapalnie jelita.  Zmniejsza to liczbę pooperacyjnych powikłań od 34 do 13%, a śmiertelność z 18 do 2%.

Wskazania do zabiegu w chorobie Crohna, są to kolejno – bliznowate zwężenie i tworzenie zewnętrznej przetoki jelitowej. W wyniku zapalenia odcinka jelita grubego rozwija się przede wszystkim, ograniczenie odporności na leczenie zachowawcze i kolejno przekształca się w bliznowate zwężenia.

Pzeczytaj więcej na temat leczenia choroby Leśniowskiego – Crohna w -> tym serwisie poświęconym tej chorobie.

Poniżej VIDEO opisujące schemat leczenia choroby Crohna.

Objawy obejmują miejscowy ból brzucha, biegunkę, krwawienie i uszkodzenia spowodowane przez przetoki żołądkowo-jelitowego.