Choroba Hashimoto – objawy, leczenie, powikłania

Choroba Hashimoto – to choroba autoimmunologiczna, która wpływa na tkanki tarczycy i zakłóca normalne wytwarzanie hormonów.

chorobahashimoto

Choroba charakteryzuje niższym poziomem tyroksyny i trijodotyroniny. Średni wiek chorych wynosi od 40-50 lat.

 

Objawy


Nadczynność tarczycy występuje na początku choroby, często występuje bez widocznych objawów, to jest zrozumiałe dla lekarzy. Następnie stopniowo rozwija się niedoczynność tarczycy , która charakteryzuje się występowaniem senności, osłabieniem, zaparciami, suchością skóry. Ze względu na zatrzymywanie płynów w ciele zwiększa się ciężar ciała. Objawy te nasilają się przez kilka lat. Pojawiają się obrzęki, duszność, pogorszenie pamięci i myślenia. Ruchy stają się powolne i niezgrabne. Pojawiają się dysfunkcje seksualne (zmiana u kobiet w cyklu miesiączkowego, bezpłodność) u mężczyzn naruszenie pożądania seksualnego i impotencja.

Choroba Hashimoto łączy się ze wzrostem tarczycy, w tym również wielkości szyi. Powstaje ból przy przełykaniu. często chorym towarzyszy duszność w pozycji leżącej na plecach.

 

Cznniki ryzyka


Choroba Hashimoto jest bardzo powszechne wśród ludności. Jest bardziej typowa dla kobiet niż dla mężczyzn. Choroba występuje częściej u osób, które są podatne na choroby autoimmunologiczne. Często chorują osoby u których w rodzinie wystęują choroby tarczycy.

 

Przyczyny


Przyczyną choroby jest nieprawidłowe działanie układu odpornościowego, w wyniku którego tarczyca jest odbierana przez organizm jako ciało obce. Pierwszym objawem jest zniszczenie mieszków włosowych i uwalnianie hormonów. Choroba rozwija się powoli. Tkanki tarczycy są niszczone i zastąpione przez tkankę łączną. Obraz kliniczny jest zdominowany przez objawy niedoczynności tarczycy.

 

Diagnostyka


Główną metodą diagnostyczną jest badanie we krwi poziomu hormonów tarczycy. Zauważa się, trwałe zmniejszenie ilości tyroksyny i trójjodotyroniny.

 

Leczenie


Leczenie powiększonej tarczycy w chorobie Hashimoto zależy od poziomu hormonów. Jeżeli pacjent jest w stanie eutyreozy leczenie nie jest wymagane. Czasami wraz z intensywnym wzrostem hormonów tarczycy podaje się niską dawkę L-tyroksyny. Dawka zależy od wyników testu i ogólnego stanu pacjenta. Przy znacznym wzroście tarczycy można rozważyć chirurgiczne usunięcie gruczołu tarczowego.

Aby dowiedzieć się jak skutecznie leczyć chorobę Hashimoto polecamy ten seriws –> w którym dowiesz się jak leczyć objawy choroby Hashimito, oraz jak dbać o zdrowie w trakcie tej choroby.

 

Powikłania


W zaawansowanych stadiach choroby Hashimoto powikłania mogą być bardzo poważnie. Pojawia się obrzęk uogólniony powodujący duszność, wysięk osierdziowy, wodobrzusze. Stan choroby może się znacznie pogorszyć i doprowadzić do rozwoju niedoczynności tarczycy i śpiączki. Dlatego w przypadku pojawienia się senności, utraty przytomności, gwałtownego spadek ciśnienia krwi należy szukać pomocy medycznej.